Szkoła Podstawowa im. Klementyny z Tańskich Hoffmanowej w Izdebnie Kościelnym

Historia szkoły

 

KRÓTKA HISTORIA NASZEJ SZKOŁY

  

Aniela ze Świdzińskich Szymanowska, starościna wyszogrodzka

 

 – fundatorka pierwszej szkoły w Izdebnie.

 

Pierwsza szkoła mieściła się na terenie dóbr Szymanowskich, była to szkoła drewniana, a pierwszym nauczycielem, a zarazem kierownikiem szkoły był Jan Zieliński. Początek XIX wieku (1801): Na dwór Anieli i Michała Szymanowskich przybywa trzyletnia dziewczynka – Klemunia Tańska. 

Wychowuje się tu do 14 roku życia pod czujnym okiem Doroty Szymanowskiej – córki Anieli , a żony porucznika wojsk napoleońskich Piotra Galichet. Zdobyła tu staranne wychowanie i naukowe wykształcenie. Dorosła Klementyna Tańska wielokrotnie wraca do Izdebna, o czym pisze w swoich pamiętnikach. Dwór szlachecki, w którym wychowywała się nasza patronka, był dworem w którym rozwijało się życie kulturalne, patriotyczne i artystyczne . Dwór Izdebiński był siedliskiem rodów szlacheckich: Izbińskich, Szymanowskich, Plebańskich, Jurga – Szczygielskich, a w stylowym drewnianym kościółku modliła się i rozmyślała o życiu przyszła patriotka, pedagog, autorka książek, emancypantka – propagatorka praw  kobiet do udziału w życiu publicznym, zawodowym i społecznym Klementyna z Tańskich Hoffmanowa.

 

Na plebanii  w latach 1820 – 1847 odbywało się nauczanie wiejskich dzieci prowadzone przez ks. Mateusza Małeckiego. Nauka prowadzona jest też w domach bogatych gospodarzy.Miejsce na teren szkoły zostaje ustalone  z tzw. „pomiaru wsi”. W tym budynku od 1913 roku rozpoczynają się lekcje. W tej szkole odbywają się zajęcia dla starszych klas, a dzieci młodsze uczą się u państwa Bonieckich (obecnie posesja państwa  Stanisława i Zofii Łukasiewiczów), u państwa Marcjanny i Władysława  Pietraszków ( obecnie posesja Krystyny i Tadeusz Pietraszków) oraz w organistówce, w szkole mieści się dom nauczyciela.

 

Na cmentarzu przykościelnym w Izdebnie Kościelnym znajduje się  grób ks.Mateusza Małeckiego, który prowadził nauczanie wiejskich dzieci oraz grób fundatorki szkoły grób Anieli ze Świdzińskich Szymanowskiej – starościny wyszogrodzkiej (1760-1839).

 

Staraniem kierownika szkoły Edwarda Stokwiszewskiego w 1936 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły . Szkoła była gotowa na 1 września 1939 roku. Wybuch wojny zmienił jednak plany i naukę rozpoczęto dopiero 5 października 1939 roku. Nauka odbywała się w dwóch salach, a resztę budynku zajęli faszyści.

 

Artykuły